Як вберегтися від кишкових інфекцій
Що необхідно знати про кишкові інфекції та харчові отруєння
Недотримання належних санітарно-гігієнічних умов у приготуванні їжі, виробництві, транспортуванні та зберіганні харчових продуктів несе в собі загрозу поширення збудників гострих кишкових інфекцій та виникнення харчових отруєнь. Зазвичай такі хвороби спричиняють бактерії або віруси, що потрапляють в організм людини із зараженою їжею чи забрудненою водою, а також у разі недотримання гігієни рук.Масових випадків захворювань на кишкові інфекції, такі як сальмонельоз, дизентерія, гастроентероколіти, вірусний гепатит А не виявлено, проте, враховуючи умови воєнного стану, ризики виникнення спалахів надзвичайно високі.
Найбільш поширеними симптомами кишкових інфекцій та отруєнь є такі: біль в шлунку, спазми, нудота, блювання, діарея (пронос), підвищення температури тіла. Симптоми найчастіше проявляються через кілька годин після вживання інфікованої їжі, проте інколи можуть розвиватися через кілька днів.
Звісно, коли дитина перебуває у дошкільному навчальному закладі, за захист її здоров’я відповідає заклад: закуповувати якісні продукти, забезпечувати їхнє належне зберігання, приготування та дотримання персоналом харчоблоку санітарно-гігієнічних вимог та норм. Якщо ж малюк не відвідує садок, дбати про профілактику гострих кишкових інфекцій батьки мають самостійно. Це просто, головне ‒ дотримуватися простих правил:
- Дотримуйтеся чистоти. Перед приготуванням їжі необхідно мити руки з милом. Чистим має бути посуд та інше кухонне приладдя.
- Розділяйте у приготуванні та зберіганні сирі та готові продукти — зберігайте їх у закритому посуді чи контейнерах. Бактерії, які спричиняють гострі кишкові інфекції, часто розмножуються в сирому м’ясі та морепродуктах. Пам’ятайте про це! Користуйтеся окремими ножами та кухонними дошками для обробки сирих продуктів.
- Дотримуйтеся технології приготування. Незбиране молоко необхідно кип’ятити. Яйця треба мити перед приготуванням, м’ясо та морепродукти — ретельно варити чи тушкувати. Доводьте страви до кипіння, щоби вони готувалися щонайменше за 70 °С.
- Зберігайте їжу за безпечної температури. Коли йдеться про харчування маленької дитини, страви, приготовлені для неї, бажано вживати відразу або протягом години після приготування, а якщо і зберігати при кімнатній температурі, то не більше двох годин. Не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику. Не розморожуйте продукти за кімнатної температури.
- Використовуйте безпечну та чисту воду й свіжі продукти. Для приготування страв використовуйте чисту або очищену воду. Не забувайте пояснювати дитині, що не можна вживати воду з відкритих джерел! Обирайте свіжі якісні продукти. Ретельно мийте овочі та фрукти, особливо, якщо подаватимете їх до столу сирими. Не використовуйте продукти, у яких закінчився термін придатності.
Найкращий спосіб убезпечити себе від отруєння – не їсти там, де є підозри натрапити на зіпсовані продукти, особливо влітку. Не купуйте продукти харчування на стихійних ринках, де якість і свіжість продуктів не перевіряється, а самі продавці працюють без медичних оглядів і в антисанітарних умовах. Великий ризик становить солена та в’ялена риба, м’ясна домашня консервація.
Також для профілактики гострих кишкових інфекцій важливо змалку привчати дитину дотримуватися правил особистої гігієни, адже без цього самих лише старань батьків буде замало.
При появі симптомів захворювання необхідно одразу звертатися до лікаря. Самолікування може призвести до значних ускладнень.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких і дорогих людей!